Jak vybrat pro Vás tu správnou brokovnici? Tuto otázku si možná klade spousty mladých, začínajících, ale i třeba zkušenějších myslivců nebo střelců. Brokovnice bych rozdělil do několika skupin, dle možného využití a použití. Začneme tedy tím, že je rozdělíme na sportovní a lovecké, Lovecké dále rozdělíme na kozlice, dvojky a samonabíjecí brokovnice (automaty). Ve sportovní střelbě se většinou používají výhradně kozlice.
Jak vybrat sportovní brokovnici?
Sportovní broková střelba se střílí v několika disciplínách. Těmi nejznámějšími a nejrozšířenějšími jsou Trap, Skeet a Parcour. Na každou disciplínu je potřeba zbraň s trochu jinými parametry.
Trap - na trapovou střelbu je potřeba taková brokovnice, která je označována jako "special trap". Ta se značí tím, že hlavně jsou z výroby uzpůsobeny pro střelbu trapu. Dalšími rozlišovacími prvky jsou váha, délka hlavní (nejvíce používané 75-76cm) a svazek hlavní, který je vyroben tak, aby bylo krytí co možná nejlepší na vzdálenost cca 35-40 metrů.
Skeet - skeetová střelba je diametrálně odlišná oproti trapu. Hlavní rozdíl je vzdálenost střelby a úhly střílených terčů. Zde je stejné pravidlo jako u trapu, že nejvíce vhodná brokovnice je "skeetovka", která je lehčí a má kratší hlavně (nejvíce používané 71-73cm). Svazek hlavní je přizpůsoben pro střelbu na kratší vzdálenost, tak, aby krytí bylo co možná nejoptimálnější. Zde se vyžaduje, aby rozptyl broků byl na bližší vzdálenost větší, než třeba u trapu.
Parcour - parcourová střelba v sobě mísí prvky sportovní střelby a střelby lovecké. Dá se říci, že parcour je nejvíce podobný střelbě lovecké. Jak vzdálenostmi terčů, tak i různými úhly terčů. Zde je nejvíce rozšířena brokovnice označována jako Sporting. Tato brokovnice se liší variabilitou délek hlavní a možností chokování obou hlavní.
U moderních zbraní pro sportovní střelbu je už běžné, že i u speciálů (trap, skeet) bývá minimálně jedna hlaveň chokovaná. Tím si každý střelec může vybrat ideální zahrdlení a přizpůsobit si minimálně první ránu pro svůj styl střelby. (Rychlejší střelec si může první ránu více otevřít, nežli třeba střelec s pomalejšími reflexy).
Jakou značku výrobce zbraně vybrat?
Opět zde není odpověď zcela jednoduchá, protože si musíme říci, jak často a v jakých objemech budeme střílet. Zde si troufám říci, že střelci, který to myslí se střelbou vážně a chtějí se tomu věnovat více, jak 1x do měsíce, tak se nevyplatí na brokovnici šetřit. Zde bych raději vybíral u renomovanějších značek, jako např. Beretta, Perazzi, Rizzini, Browning. Samozřejmě chápu, že každý si nemůže dovolit sportovní brokovnici za 250 tisíc, ale i u těchto značek se dá vybrat brokovnice za přijatelnou cenu a bude to "držák", který by měl vydržet velké objemy nábojů bez nějakých větších poruch. Výhoda těchto zbraní je taková, že neztrácí na hodnotě, respektive jen minimálně.
Pro střelce, kteří to se střelbou nemyslí tak vážně a vědí, že jejich střelecké objemy nebudou tak velké, ale i tak chtějí kvalitní zbraň, tak bych doporučil vybírat ze značek například Sabatti, Fausti, nebo se podívat na bazar po brokovnici od renomovaných značek z druhé ruky.
Nechci zde psát, že tato zbraň je špatná nebo horší než druhá, ale nedoporučoval bych kupovat brokovnici, která má baskuli a bicí mechanismus z lehkých slitin...
Ideální je, přeptat se známých či kamarádů, který se věnují střelbě a mají vlastní zkušenosti se sportovní střelbou (nemyslím tím kolegu ze sdružení, který byl za posledních 15 let 2x na střelnici :-)).
Jak vybrat loveckou brokovnici?
Lovecký brokovnice dělíme hlavně na kozlice, dvojky a samonabíjecí brokovnice. Zde se nákup dosti odvíjí od osobních preferencí, který střelci vyhovuje a co se mu líbí. Někdo preferuje dvojky, někomu se více líbí kozlice, někdo miluje brokové automaty. I zde bych řekl, že výběr správné brokovnice záleží na tom, co s ní budu lovit. Pokud vím, že občas půjdu i na střelnici si zastřílet sportovně, tak bych na 100% volil kozlici. Moderní kozlice (i levnější značky) skoro všechny, mají volitelné zahrdlení (choke), takže si můžu upravit rozptyl broků tak, jak zrovna chci a podle toho, kam se s brokovnicí chystám, jestli hon nebo střelnice. U brokových dvojek je čím dál častější trend, že mnoho výrobců už od výroby dvojek upustili a nebo pořizovací náklady jsou docela vysoké. Každopádně v oběhu je stále mnoho dvojek a není problém ji pořídit například z druhé ruky. Ohledně samonabíjecích brokovnic se dá napsat to, že někdo je nemá rád, protože jim to například přijde jako nemyslivecká zbraň a někdo je miluje. Já osobně patřím do druhé skupiny a nedám na "automat" dopustit. Na vodní pernatou a lov hřivnáčů beru vždy svoji samonabíjecí brokovnici. Hlavní výhodu vidím v tom, že hlaveň mám 76cm a jeden náboj navíc v zásobníku se mi vyplatil už mnohokrát. :-)
Závěrem bych shrnul nejdůležitější faktory výběru brokovnice. Musíte si položit otázku na co ji vlastně primárně chci (střelnice, lov, obojí). Kolik na novou zbraň můžu uvolnit prostředků a dle toho se rozhodnout, jestli nová nebo bazarová. Každopádně u starších loveckých brokovnic může nastat "problém", kvůli nové legislativě, ohledně používání ocelových broků v blízkosti mokřadů a vodních ploch. Starší flinty nemají tormentaci na ocelové broky a tudíž jsou s výběrem střeliva velmi limitované. Nové zbraně jsou vesměs už všechny přizpůsobeny pro střelbu s ocelovými broky. Dalším faktorem a to velmi důležitým je ten, jak Vám už třeba Vámi vybraná brokovnice sedí, protože když si pořídíte flintu s pažbou, která Vám nesedí, tak s ní trefovat nebudete. Vyřešit se to dá výrobou nové pažby na míru, ale samozřejmě s tím stoupají pořizovací náklady.
Při výběru nové brokovnice se řiďte radami osvědčeného prodejce nebo radami zkušených střelců. Nechci se teď určitě nikoho dotknout, ale ten, kdo dá za rok 10 ran z brokovnice, tak toho nepovažuju za adekvátního "rádce".
Autor
Michal Hojný