Jak vybrat termovizi a na co se při výběru zaměřit? Stále máme na prodejně spousty dotazů ohledně termovizí, jakou vybrat, co znamenají určité parametry atd. Pokusím se vysvětlit pár nejdůležitějších pojmů a termínů, které by Vám mohly pomoci při výběru termovize.
Nejdříve si rozdělíme termovize na pozorovací a zaměřovací. U obou typů zařízení jsou v technických parametrech stejné pojmy, např. rozlišení jádra, NETD, velikost čočky atd., k vysvětlení pojmů se dostaneme v článku až později. Avšak největší a hlavní rozdíl mezi pozorovacím a zaměřovacím zařízením je použití.
Pozorovací termovize - dělíme je na monokuláry a binokuláry a slouží především k detekci a obeznání zvěře. Nejvíce rozšířené jsou monokuláry a to především díky kompaktnějším rozměrům a větší variabilitě výběru výrobců. Monokulár se používá na jedno oko, oproti binokuláru, který jak už napovídá název, se používá jako dalekohled na obě oči.
Zaměřovací termovize - Největší a hlavní rozdíl mezi zaměřovací a pozorovací termovizí je ten, že zaměřovací zařízení obsahuje záměrné osnovy, kterými se míří na cíl a díky montážím se přidělává na zbraň. Tudíž funguje jako "klasický" puškohled, který jistě každý zná, avšak s vlastnostmi termovize.
Technické parametry a jejich "laické" vysvětlení - Jak už jsem avizoval na začátku článku, tak každá termovize má své specifické technické parametry, které obsahují pojmy, kterým, ne každý rozumí(rozlišení jádra, NETD, velikost čočky..). Pokusím se tedy laicky vysvětlit, co každý z nich znamená a na co se u nich zaměřit.
Rozlišení jádra - tento pojem je základní specifikum při koupi termovize. Udává počet pixelů použitých k zachycení tepelného obrazu a ovlivňuje konečný výsledek obrazu (především detaily, jasnost..). Levnější termovize začínají s jádry 160x120px, 256x192px - tyto rozlišení jsou především u přístrojů s menšími čočkami (6mm, 10mm, 15mm). U střední třídy termovizí je nejvíce zastoupeno rozlišení 384x288px a 640x512px. Nejnovější termovize už mají rozlišení jádra 1280x1024 pixelů. Do praxe převedeno, to znamená, že čím větší rozlišení a větší číslo pixelů, tak tím lépe termovize kouká. Hezčí vykreslení detailů, lepší vykreslení okolního prostředí a celkově lepší a kvalitnější obraz. Pro představu uvedu příklad - vnadiště na černou máte vzdálené na 70 metrů. S rozlišením 256x192 pixelů rozeznáte, že to je prase a ne srnčí. S rozlišením 384x288 nebo 640x512px už bezpečně rozeznáte, zdali je to kaneček nebo bachyňka. S rozlišením 1280x1024 pixelů " už můžete počítat jednotlivé štětiny na praseti"...
Vzdálenost mezi jednotlivými pixely (µm) - Zde se můžete setkat s údaji, které většinou mají tyto hodnoty: 17µm, 12µm. Znamenají vzdálenost pixelů od sebe. Vyšší rozlišení jádra a menší vzdálenost pixelů od sebe znamenají lepší tepelné údaje a lepší vykreslení tepelných rozdílů. Takže zde se budeme řídit pravidlem, že čím menší je udávané číslo, tak tím "hezčí" a vykreslenější je obraz.
Velikost čočky - Při výběru termovize je dalším důležitým faktorem velikost čočky. Dnes jsou na trhu přístroje, které mají čočku od 6mm až po 75mm. Zde opět platí, že čím větší čočka, tím větší detekční vzdálenost. Pro příklad uvedu, přístroj, který má čočku 10 mm a jádro 256x192px, ten má detekční vzdálenost 500 metrů, oproti přístroji, který má čočku 75mm a rozlišení jádra 1240x1024 px, který má detekční vzdálenost necelé 4 kilometry! Lehká nevýhoda větších čoček je ta, že s velikostí čočky se zmenšuje zorný úhel.
Tepelná citlivost (NETD) - Tento údaj se udává v milliKelvinech a popisuje nejmenší teplotní rozdíl, který můžete při použití termovize vidět. Čím menší číslo (50mK, 40mK, 35mK.....18mK), tím lépe senzor poznává teplotní rozdíly. Opět uvedu příklad z vnadiště, které je vzdálené 70 metrů. S přístrojem, který má NETD 50mK uvidíte, že na vnadiště přišel kus vysoký, s přístrojem, který má 18mK, ale už uvidíte, že to je jelen a dá se i přečíst.
Další funkce - Mezi další funkce, které termovize mají, jsou například barevná paleta, možnost nahrávání lovu, WIFI, díky které se můžete přes aplikaci připojit na mobilní telefon a ihned shlédnout nahrané video a mnoho dalších. Dražší termovizní zaměřovače mají i balistické kalkulátory, které mohou být velmi dobrými pomocníky při lovu na delší vzdálenosti.
Před nákupem termovize si musíme objektivně říci, kde ji budeme používat a co od ní očekávat. Zde totiž opravdu platí přímá úměra - čím dražší, tím lépe "kouká". Pokud vím, že jsem v lesní honitbě a budu ji primárně používat na obeznání zvěře na vnadišti na 50 metrů, tak tady mi bude stačit termovize s čočkou např. 15mm, 25mm a jádrem 256x192 pixelů. Troufám si říci, že s tímto rozlišením bezpečně poznáte prase od srnčího, avšak už nemusíte poznat, zdali je to kaneček nebo bachyňka.
Pokud je honitba z větší části polní, tak zde bych volil termovizi s čočkou minimálně 35mm a rozlišením jádra začínajícím minimálně 384x288 px. V tomto případě, oproti lesu, už potřebujete rozeznat zvěř, která je vzdálená 200 metrů a dále. S přibývajícími metry pak rozpoznávací schopnosti přístrojů ubývají. Avšak z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že jsem bezpečně obeznal prase termovizí s jádrem 384x288px a čočkou 35mm, které bylo vzdálené 1,4 km. S přístroji, které májí lepší parametry se hranice detekce ještě posouvají.
Důležité jsou také povětrnostní podmínky. Za mlhy i deště je termovizí možné pozorovat, nicméně detekční vzdálenost se zkracuje i u těchto přístrojů. Zde opět platí, že čím lépe vybavený přístroj (jádro, čočka, NETD), tak se hranice pozorování za zhoršených podmínek posouvají na delší vzdálenosti. Příklad z praxe: S termovizí s jádrem 384x288px a čočkou 35mm jsem dokázal detekovat zvěř za husté mlhy na vzdálenost 250 metrů. Kolega, který měl přístroj s jádrem 640x512px a čočkou 50mm viděl i vykreslený les o 100 metrů dále za zvěří, který jsem já s moji 384x288px už ani neviděl.
Jakého výrobce si vybrat? Na českém trhu je zastoupeno poměrně dost značek (Nocpix, Hikmicro, ThermTec, Pulsar, Pard, Night Pearl...atd). Jakého z nich si vybrat? Na tuto otázku asi neexistuje jednoznačná odpověď. I když se může zdát, že přístroje od různých výrobců, ale cca se stejnými parametry (jádro, čočka, NETD) by měly "koukat" stejně, není tomu tak. Jednotlivé termovize od různých výrobců se liší například zpracováním obrazu, celkovým jasem, ovládáním atd. Osvědčený postup pro výběr termovize je například zpětná vazba od kamaráda či kolegy, který přístroj vlastní, rada zkušeného prodejce nebo porovnání více přístrojů najednou na prodejně nebo ještě lépe v terénu.
Závěrem bych celý článek shrnul do pár bodů na které se konkrétně soustředit při výběru nové zaměřovací nebo pozorovací termovize.
1) Kde budu lovit a na jaké vzdálenosti budu potřebovat detekovat zvěř (pouze vnadiště / polní honitba / šoulání v lese)
2) Jaké prostředky mohu uvolnit (opravdu platí, že čím dražší - tím kvalitnější obraz)
3) Při výběru termovize dát na doporučení prodejce nebo kolegy, který má s přístroji už nějaké zkušenosti.
Zde je pár tipů na pozorovací a zaměřovací termovize pro různé lovecké podmínky:
Lov na vnadišti: https://www.lov-strelba.cz/nocpix-lumi-p13/
https://www.lov-strelba.cz/hikmicro-thunder-te25-2-0/
Lov v lese: https://www.lov-strelba.cz/thermtec-cyclone-325/
https://www.lov-strelba.cz/thermtec-vidar-360/
Lov na poli nebo ve smíšených honitbách: https://www.lov-strelba.cz/nocpix-lumi-h35/
https://www.lov-strelba.cz/nocpix-ace-l35/
Jedny z nejlepších přístrojů na trhu: https://www.lov-strelba.cz/hikmicro-falcon-fq50l-2-0/
https://www.lov-strelba.cz/nocpix-ace-s60r/
Autor
Michal Hojný